Feed on
Posts
Comments

Tisdagstema – barnslig

Här kommer veckans tisdagstema, fast det är onsdag.

Tv-inspelningen jag var på igår var rolig och trevlig, samtidigt som den var intensiv. Därav att jag gjorde väldigt lite igår kväll, förutom att jag letade efter passande bilder i mitt bildarkiv.

Nåväl, veckans tema är barnslig. Det temat kan tolkas på olika sätt. Jag letade fram några foton att välja mellan och kände att jag hade svårt att bestämma mig.

Därför sökte jag på synonymer på Internet till ordet barnslig och fick bland annat fram lekfull. Med det ordet fick jag lättare att välja bland bilderna.

Ordet lekfull passar bra in på de två bilderna som jag har valt. På första bilden är det en vuxen kvinna som är utklädd till en lekfull och busig groda med en liten vattenspruta och på den andra bilden är den en vuxen man som lekfullt gungar i hög fart.

Det är härligt att bejaka barnet i sig och att lyssna till sitt barnasinne. :D

Klicka på bilderna för att se dem i lite större format.

2 Responses to “Tisdagstema – barnslig”

  1. Gunnel skriver:

    Åh, vilken suverän tolkning! Jag har inte hunnit lägga upp något, och hade jag hunnit så hade jag haft jättesvårt att komma på en rolig tolkning, för det mest uppenbara med ett barn som gör något – det kunde jag bara inte ta till. Men dina bilder var ju jätteroliga!

  2. Lotte skriver:

    Ja det var inte helt lätt, jag tog hjälp av min 9-åring som tycker att det mesta är barnsligt… ;)

    *kram*

Leave a Reply