Feed on
Posts
Comments

Min variant på äggmjölk

Sedan 2 veckor tillbaka kör jag som sagt med LCHF-kost och det går så bra så. :D

Vad gäller frukosten har jag varierat mellan ägg- och bacon-muffins och äggröra med bacon och båda alternativen är goda.

Att göra en sats äggmuffins och frysa in är enkelt och sedan väldigt smidigt att bara plocka fram och värma i mikron.

Dock kan det ibland kännas lite motigt att stå och steka äggröra och bacon och bli indränkt i matos, speciellt om jag ska iväg någonstans en stund senare.

Jag har därför testat mig fram till min egen variant av äggmjölk. Jag tog en bild härom dagen som finns kvar på minneskortet i kameran. Jag ska ta och leta fram den bilden och publicera den i bloggen.

Grundtanken med äggmjölken är att undvika grädden som kaffedrickare och tedrickare gärna använder i sitt kaffe. Jag dricker inget kaffe och mitt te dricker jag utan mjölk eller grädde.

Så jag dricker äggmjölken till frukost eller lunch och ibland på kvällen. Igår kändes det gott att unna sig en kopp efter en promenads pulsande i nysnön.

För mig fungerar det bra med ett par matskedar grädde i äggmjölken och vågen visar sakta men säkert neråt ändå. Så jag kör vidare på mitt recept.

Det finns många varianter på äggmjölk och var och en blir salig på sin egen smaksättning. Mängden ägg och vatten varierar. En del använder sig av hela ägg, andra av 1 ägg och 2 äggulor.

Vad gäller mängden fett använder en del 50 gram smör eller kokosfett eller hälften av varje. Vattenmängden varierar också, en del har 2 dl vatten och andra har 3 eller 4 dl vatten.

De första två gångerna gjorde jag på 50 gram saltat smör och det var nog det salta smöret som gjorde att jag grimaserade när jag drack äggmjölken.

Sedan köpte jag osaltat smör och det fungerar bättre. Jag har dessutom dragit ner på mängden smör och tar även lite grädde.

De första gångerna använde jag mig av 2,5 dl vatten, men jag upplevde att det blev blaskigt.

Jag har testat mig fram till en variant som fungerar mycket bra för mig och som jag känner mig mätt på länge:

2 äggulor
1 rågad tsk kakao
1 knivsudd stevia
cirka 10 droppar pepparmintsolja
2 msk grädde
Detta mixar jag ihop lite med stavmixern och vid sidan av har jag smält 25 gram osaltat smör i 2 dl varmt vatten, från vattenkokaren, som jag sedan mixar ihop med äggröran.

Basen är i alla fall på ägg/äggulor, smör och vatten. Sedan är det bara att använda fantasin och smaksätta med det som känns bra för var och en.

Jag har även köpt arraksarom på ICA som jag byter ut pepparmintsoljan med när jag känner för det. Gott gott! ;)

För det ska vara gott det jag dricker! ;)

Jag har även läst om smaksättningar som kaffepulver för de som dricker kaffe, kanel och kardemumma, hallon, vaniljpulver och saffran. Det är som sagt bara att prova sig fram.

Någon gång ska jag testa med saltat smör och kanel, för det kan visst liknas vid smaken av risgrynsgröt, vilket kan vara värt att prova. :D

Jag kan återigen rekommendera detta forum, Kolhydrater i fokus, för de som är intresserade av en kost på lägre mängd kolhydrater. Där finns många trådar med mycket intressant information.

För att kunna söka på sidan underlättar det att vara medlem, vilket är helt kostnadsfritt.

Det går också att söka sig fram och bläddra bland trådarna i vänstra kolumnen. Även om det har många fördelar att bli medlem. ;-)

Sedan är ju google.se mycket användbart också att söka på. :D

One Response to “Min variant på äggmjölk”

  1. Lotte skriver:

    Kanske skulle man ta och prova att göra lite äggmjölk någon dag. Jag kan ha grädde i kaffet och Te utan att det verkar påverka viktnedgången.

    Kram/Lotte

Leave a Reply