Feed on
Posts
Comments

Digitalboxen fungerar igen

Det har hänt lite på digitalboxfronten här hemma. :D

I slutet av mars slutade min digitalbox att fungera. När jag pratade med supporten på Comhem sa personen till mig att jag skulle testa ett par saker.

Detta fungerade inte och jag fick då till svar att det enda jag kunde göra var att lämna in den hos SIBA där jag köpt den och köpa en ny eller köpa en ny hos dem, Comhem alltså.

Detta var inget jag hade planer på att göra. Sedan har tiden gått och boxen har stått här hemma och jag har sett allt mindre och mindre på tv.

I början av maj frågade min bror mig om jag såg på ett par tv-serier på kanal 5 och jag sa att nej det gör jag inte eftersom min digitalbox är ur funktion.

Då frågade min bror mig om vad som hänt med boxen och vad det var för märke på den och hur det var med garantin på boxen och så vidare. Och jag berättade vad som hänt med boxen.

Min bror sa att han har en vän som jobbar på Comhem och att han skulle prata med honom.

Ett par dagar senare ringde min bror och bad mig mejla uppgifter på min digitalbox till honom som han sedan vidarebefodrade till vännen som jobbar på Comhem.

Denne skrev sedan till min bror att om det var det fel han trodde att det var så är det ett känt fel och att garantitiden på dessa boxar har förlängts.

Jag blev sedan kontaktad av en person på Kundrelationer hos Comhem. För honom berättade jag om vad som hänt med boxen och han sa att detta har även hänt med flera andra digitalboxar av samma märke. Samsung är medvetna om detta och har därför förlängt garantitiden till 3 år.

Gissa om jag blev glad och kände mig lättad över att få höra detta. Eftersom jag haft min box i 2 år och 2 månader hade garantitiden gått ut. Men nu hade situationen förändrats.

Jag fick en fraktsedel hemskickad och sedan skickade jag in digitalboxen för genomgång och lagning.

I mitten av förra veckan fick jag den i retur och då hade mjukvaran uppdaterats stod det på kvittot som följde med.

Det hade ju kunnat gå ytterligare en månad eller flera då digitalboxen varit ur funktion. Och jag tänker som så att de på supporten borde ju ha kunskap om att just den här boxen finns det fler av som har slutat fungera.

Men det verkar inte vara så med tanke på hur jag bemöttes när jag ringde i mars.

En väninna till mig ringde Comhem när hon och hennes grannar var utan fungerande tv och bredband och möttes först av en i mitt tycke arrogant typ. När hon framförde sitt ärende fick hon till svar: ”Och vad tycker du att jag ska göra åt saken?”

Som tur var fann sig min väninna även om hon först blev lite paff. Hon blev irriterad på honom och sa att ja det var ju han som jobbade på supporten, så han borde ju veta mer än vad hon gör om det hela.

Jobbar man på en supportavdelning borde man ju veta bättre än att svara som den personen gjorde.

I alla fall är jag glad att min bror ställde en massa frågor om min box och att han sedan kontaktade sin vän som jobbar på Comhem. Det är bra med kontakter. ;-)

Nu fungerar boxen som den ska igen och jag kan återigen se på flera kanaler än ettan, tvåan och fyran. Och jag kan spela in program att se vid senare tillfälle.

Och det bästa är att det som fanns inspelat när den gick sönder, fortfarande finns kvar efter uppdateringen. :D

Leave a Reply