Feed on
Posts
Comments

Flitig liten myra

Jag såg denna flitiga lilla myra den 26 maj när jag var ute på promenad med föräldrarna och Pepsi.

Ingen av oss visste just då att vi skulle komma att vara mycket flitiga vi med inom kort.

Den dagen var vi på visning av en lägenhet för föräldrarnas räkning som kändes mycket bra på alla sätt.

Samma eftermiddag var budgivningen igång och dagen efter var lägenheten deras. :D

Att flytta från hus till lägenhet innebär mycket rensning och sortering av saker och möbler med mera.

Huset de bor i nu flyttade de in i för 15 år sedan. Så det är en del att ta rätt på och gå igenom.

Plus att jag har saker som står där också, saker som fick flytta hem dit tillfälligt under stambytet i min lägenhet för 5½ år sedan. Och som sedan föll lite i glömska så att säga.

Det är ingen underdrift att säga att vi har jobbat på här sedan 1½ vecka tillbaka och hela familjen hjälper till.

Det har körts saker med släp både till tippen och till Erikshjälpen.

Men Pepsi undrar nog ganska så mycket vad det är som händer. ;-)

Hon ser rätt frågande ut titt som tätt. Vi klappar på henne och kramar henne och säger att allt blir bra när det blir klart.

För hon får lite trädgård att vara i på nya stället.

2 Responses to “Flitig liten myra”

  1. Micke skriver:

    Ja, huvva för tänka på flytta och tömma det man har nu. Bor ju i ett hus på nästan 300m2 och det fyller man ju en hel del på 14år som jag bott här.

    Mmm, tänk om det varit helg och man kunnat haft nån med på det rummet du! ;)

  2. Lotte skriver:

    Det är mycket att ta reda på när man ska flytta. Mamma och hennes man har sålt sin gård.. Stig har bott där sedan han föddes och mamma sedan 1976. Där fanns det grejer att ta reda på.. ;) Jag fick bland annat hem mina gamla dockor..

    Kram

Leave a Reply